İnfografya
/*! Türkçe İnfografik */


Yarım asırdan fazla süredir kullanılan programla dillerinin infografiğini çıkartmak, yazılımla ilgilenen biri olarak oldukça keyifli oldu, bunu belirtmem gerek.

En eski programlama dili, 1957′de kullanılmaya başlanan Fortran’dır ve işin garibi hala kullanılmakta, hatta üniversitelerce öğretilmektedir.  FORmula TRANslation kelimelerinini  birleşiminden oluşan Fortran John Backus tarafından geliştirilmiş ve o günden bu yana birçok sektörde kullanılmıştır.

Fortran’ın getirdiği kolaylıklar ve kullanım alanlarının genişliği, programlama dillerine olan ilgiiyi arttırmış ve Cobol ortaya çıkmıştır. Fortan’dan ziyade, daha çok kredi kartları, ATM’ler ve trafik sinyal sistemlerinde yoğun olarak kullanılan dilin geliştirisi Dr. Grace Murray Hopper’dır. Cobol, Fortran’a göre daha kolay öğrenilen bir dil olmuştur.

1874′te üretilmeye başlanan QWERTY klavyeler programlama dillerinin oluşma ve gelişmesine ön ayak olmuştur.

Cobol’dan sonra 1964′te, Dartmouth College tarafından geliştirilen ve Bill Gates tarafından modifiye edilen Basic ortaya çıkmıştır. Basic’e ait, çalışan 2 milyon satır kod bulunmaktadır ve Basic 1977′de piyasaya çıkan Apple II’nin de temelini oluşturmaktadır.

Bu gelişmelerden sonra  1969′da Deniis Ritchie tarafından geliştirilen ve hala da yoğun olarak kullanılan C ortaya çıkmıştır. C, ilk kez assembly dışında kernel yazılan bir programlama dilidir ve Unix kernel’in baştan C ile yazılmasına olanak sağlamıştır. Ve hala Linux C tabanlıdır.

C dilini zamanla oluşan ihtiyaçlara yanıt verir hale getirmek amacıyla, daha önce yine C’yi geliştiren ekibin oluşturduğu Bell Labs, C’yi modifiye ederek, C++ dilini oluşturmuş ve o günden 2003 yılına kadar en popüler programlama dili yapmayı başarmıştır. C++, MS Office, Adobe PDF Reader, Firefox gibi, günümüzde birçok popüler uygulamanın temelini oluşturmaktadır.

Bilgisayarlar hala binary (0 ve 1) ile haberleşirler, fakat çoğu programcı artık 0 ve 1′lere dokunmaz.

C++’ın ardından Perl ve günümüzde Google, YouTube ve Nasa tarafından kullanılan Python ortaya çıktı. 1990′lı yılların başlangıcı aynı zamanda, günümüzde daha çok tercih edilen programlama dillerinin çıkış yıllarıdır. Önce Yukihiro Matsumoto tarafından Ruby, ardından da Rasmus Lerdorf tarafından PHP ortaya çıktı. Hemen ardından Java ve JavaScript’in ortaya çıkışı ile birlikte programlama dilleri günümüz kullanım dağılımına ulaştı diyebiliriz.

Ve TIOBE Ağustos 2011 verilerine göre en popüler programlama dilleri:


Infografik kaynağı: Rackspace

Bu içerik İnfografya.com tarafından üretilmiştir, sadece infografikler kaynak gösterilerek alıntılanabilir. Creative Commons (CC) lisansı ile korunmaktadır.

ogulcan
  • Yavuz

    Üstad ben vb.net kullanıyorum bizim dilin esamesi okunmuyor :) :)